هتل‌های پارس

دولت خسارات شرایط فورس در نوروز گذشته را جبران نکرده است

۱۹
اسفند
۹۸

دولت هنوز خسارات ناشی از اعلام شرایط فورس ماژور در نوروز سال گذشته را جبران نکرده است

 


رئیس جامعه هتلداران ایران در مصاحبه با هتل‌نیوز در رابطه با شرایط اضطراری به وجود آمده در کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، گفت: جامعه هتلداران ایران از زمان شروع این وضعیت در کشور، تمامی ضوابط و آئین‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نموده و تمامی هتل‌ها و مراکز اقامتی نیز به طور مستمر نسبت به ضدعفونی واحدها اقدام نموده‌اند. خوشبختانه تا این لحظه هیچ مورد و نمونه مثبتی از ویروس کرونا در هتل‌ها گزارش نشده است.

به گزارش هتل‌نیوز، رئیس جامعه هتلداران ایران همچنین با اشاره به بخشنامه صادره توسط معاونت گردشگری کشور، اظهار داشت: بخشنامه صادر شده از سوی معاونت گردشگری کشور در رابطه با موضوع لغو سفرها و استرداد کامل مبالغ پرداختی به گردشگران بدون جربمه از سوی تاسیسات گردشگری، مغایر قوانین جاری و حاکم در کشور است زیرا معتقدیم که اعلام شرایط فورس ماژور در کشور بایستی از کانال هیات دولت، شورای عالی امنیت و یا کمیته ویژه شکل گرفته به این منظور، صورت گیرد.

"جمشید حمزه‌زاده" ابراز داشت: از سوی دیگر اگر چنانچه از سوی رئیس‌جمهور تفویض صورت گیرد، عالی‌ترین مقام دستگاه که در اینجا شخص وزیر محترم گردشگری کشور است، می‌تواند اعلام شرایط فورس ماژور کند. در حقیقت معتقدیم که اعلام شرایط فورس ماژور در حیطه وظایف معاونت گردشگری نیست.

وی تصریح کرد: البته در صورت اعلام شرایط فورس ماژور در کشور همانطور که هتل‌ها، مراکز اقامتی و دیگر تاسیسات گردشگری به منظور رعایت حقوق مردم و حفظ سلامتی مسافران، اقدامات لازم را انجام می‌دهند، دولت و سایر دستگاه‌ها نیز وظایفی دارند. برای مثال با تعطیلی مراکز اقامتی، پرسنل این هتل‌ها تا زمان بازگشایی مجدد بایستی از بیمه بیکاری برخوردار باشند.

رئیس جامعه هتلداران ایران افزود: موضوعات مربوط به معافیت‌های مالیاتی، ارائه تسهیلات، استمهال بازپرداخت وام‌های بانکی بدون بهره و ... از دیگر مواردی است که دولت در صورت اعلام شرایط فورس ماژور بایستی مدنظر قرار دهد.

"جمشید حمزه‌زاده" همچنین بیان داشت: در جریان حوادث عید نوروز سال گذشته و وقوع سیل در برخی استان‌های کشور، هتلداران و فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری متحمل ضرر و زیانی بالغ بر 50 میلیارد تومان شدند که تا این لحظه هیچ اقدامی از سوی دولت برای جبران این مبلغ و دلجویی از صاحبان مشاغل گردشگری بعمل نیامده است.