هتل‌های پارس

نشست مشترک وزرای گردشگری و اقتصاد با فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری

۱۹
اسفند
۹۸

گزارشی از نشست مشترک وزرای گردشگری و اقتصاد با فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری


به گزارش هتل‌نیوز، نشست مشترک وزرای گردشگری و اقتصاد و امور دارایی با فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری، روز گذشته مورخ سوم اسفندماه در محل دفتر وزیر اقتصاد و امور دارایی، برگزار و بر حمایت همه جانبه از صنعت گردشگری تاکید شد.

در این نشست که معاون گردشگری کشور، رئیس کل گمرک، رئیس سازمان امور مالیاتی و جمعی از مدیران بخش دولتی و رؤسای تشکل‌های گردشگری نیز در آن حضور داشتند، چالش‌های اقتصاد گردشگری و راهکارهای حمایتی دو وزارتخانه گردشگری و اقتصاد از فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر گردشگری کشور در این نشست با اشاره و تاکید بر حمایت همه جانبه از صنعت گردشگری، اظهار داشت: تخصیص اعتبارات مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری مد نظر است.

"علی‌اصغر مونسان" ابراز داشت: خوشبختانه صنعت گردشگری در ایران مورد حمایت دولت است و اگر چه عمده فعالیت‌ها در این حوزه بر دوش بخش خصوصی است اما دولت نیز از این صنعت حمایت‌های خوبی دارد.

"مونسان" تصریح کرد: تخصیص 1000 میلیارد تومان اعتبار از محل منابع صندوق توسعه ملی با نرخ 14 درصد برای سال آینده به سرمایه‌گذاران صنعت گردشگری، نشان می‌دهد که مسیر حمایت‌های دولت از گردشگری ادامه دارد.

وی در خصوص دستیابی به هدف 20 میلیون گردشگری خارجی در سال 1404 نیز گفت: خوشبختانه در سال‌های گذشته روند جذب گردشگر خارجی رو به رشد بوده است. اگر چه این روند، ثابت نموده و گاه کاهش نیز یافته است اما در حالت کلی شاهد سیر صعودی ورود گردشگران خارجی هستیم. هر وقت این عزم ایجاد شود که گردشگری را در تراز بالای اقتصادی ببینیم، می‌توانیم به عدد 20 میلیون گردشگری در سال دست یابیم.

رئیس دستگاه گردشگری کشور همچنین به برنامه‌ریزی‌ها برای جذب گردشگران خارجی نیز اشاره کرد و گفت: ایران جزو مقاصد ارزان سفر در دنیاست. البته بسته‌های گردشگری ما نسبت به کشورهای همسایه گران‌تر است.

وی افزود: در طرحی که از سوی معاونت گردشگری دنبال می‌شود و در توافق با هتلداران تهران با توجه به خلوت بودن پایتخت در تعطیلات نوروزی، تخفیف 70 درصدی در نظر گرفته شده و بسته‌های سفر برای تورهای ورودی از چند کشور همسایه نیز با نرخ بسیار ارزان در حال تهیه است.

عضو کابینه دولت همچنین بیان داشت: با توجه به تاکید رئیس‌جمهور در خصوص ایجاد نشاط و شادابی، برنامه‌های مناسبی برای نوروز تدارک دیده شده و پیش‌بینی می‌کنیم در نوروز امسال، گردشگری داخلی با رشد قابل توجهی همراه باشد.

وزیر گردشگری در پایان بر تاثیر منفی فشار تحریم‌ها بر همه ارکان اقتصادی و ابعاد خانوارها تاکید کرد و گفت: در حال تلاش برای تدوین بسته حمایتی از صنعت گردشگری هستیم که کمک هزینه سفر نیز می‌تواند تنها بخشی از این بسته باشد. 

رئیس جامعه هتلداران ایران در گفتگو با خبرنگار هتل‌نیوز در خصوص برگزاری این نشست، گفت: در این نشست، تمامی مشکلات هتل‌ها و مراکز اقامتی که به نوعی با وزارت اقتصاد و امور دارایی مرتبط است، مطرح شد.

"جمشید حمزه‌زاده" اظهار داشت: مسائل مالیاتی هتل‌ها از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد و موضوع واردات برخی تجهیزات هتل که با حداکثر تعرفه محاسبه می‌شود در این نشست، مطرح شد.

وی در پایان ضمن تشکر ویژه از وزیر گردشگری به جهت هماهنگی برگزاری این جلسه و سایر پیگیری‌های انجام شده در راستای رفع مشکلات صنعت گردشگری کشور، گفت: در پایان این جلسه بسیار خوب، مقرر شد تا کارشناس وزارت اقتصاد و امور دارایی، نسبت به کارشناسی بیشتر موضوعات، اقدام و نتایج را اعلام نمایند.